Хотел "ХАРИЗМА" е разположен в полите на Стара планина, в подножието на природен парк "Сините камъни".Това разположение и природните дадености са определящи при избора на място за ЦЕНТЪР ЗА ПРОФИЛАКТИКА НА ЗДРАВЕТО "БИОМЕДИС - БЪЛГАРИЯ".
адрес: гр.Сливен с.о." Изгрев",м." Андреева чешма" 133
Пушенето е вреднo за здравето. "Пушещ човек – димящ комин", някой е направил сравнението много сполучливо. Въпреки факта, че кампаниите против тютюнопушенето продължават много години, в много страни по света, и на всеки човек от ранна детска възраст е известно, че "Пушенето е опасно Здравето", хората си пушат.
Тютюнопушенето е най-често срещаният вреден навик на планетата.
Последствия от тютюнопушенето
Предупреждението в рекламите на Marlboro: Пушачите умират по-рано, е статистически доказан факт. Когато пушите цигара, цигареният дим преминава през устата и гърлото, и попада в белите дробове. Пушекът съдържа повече от 4000 химикали, включително силно токсични и причиняващи рак вещества – например формалдехид, бензен, арсен и др. Те взаимодействат с тъканите в организма, а щом достигне дим до белите дробове, той се депозира в тях под формата на смоли.
Голямо количество химикали навлиза в кръвния поток през белите дробове. Въглероден окис ( точно, както от автомобилен ауспух!) заменя част от кислорода в кръвта. Това води до липса на кислород във всички органи, включително мозъка. Един от химичните елементи, попадащ в кръвта е НИКОТИН. Редовната му употреба води до никотинова зависимост. Пушенето води до значителни промени във вътрешните органи. Най-засегнати са дихателните органи, тъй като те първо встъпват в контакт с продуктите от тютюнопушенето, сърдечно-съдовата система, стомашно-чревния тракт.
Ракът на белия дроб убива повече хора, отколкото всеки друг вид. Според настоящите данни на учените от САЩ 90% от случаите на рак на белия дроб, са свързани с тютюнопушенето в анамнезата. Пушачите се разболяват от рак на белия дроб е няколко пъти по-често, отколкото непушачите (за основни етиологични фактори се считат радон, бензпирен и нитрозамини, съдържащи се в катрана, никотинът не е канцерогенен. Пушенето увеличава вероятността от други видове рак, особено от рак на хранопровода и рак на устната кухина.
Освен рак на белите дробове, пушенето причинява белодробен емфизем - хронично заболяване, свързано с необратима дегенерация на белодробната тъкан. В допълнение, пушенето увеличава вероятността от сърдечно-съдови заболявания, по-специално инфаркт на миокарда. Тютюневият дим увеличава вероятността от рак на белия дроб у околните, т. нар. пасивни пушачи. В САЩ в средата на 1990, пасивното пушене е погубило по 3000 души годишно. Според някои данни, продължителността на живота при пушачите средно е по- малка с 10 години.
Към отрицателните последици от тютюнопушенето се причисляват: * Пожълтелите зъби, лошия дъх, неприятен мирис от косата, неприятен вкус в устата сутрин; *Пушенето е честа причина за пожари; *Фасовете замърсяват улиците, а цигареният дим – помещенията. Според данни пушенето увеличава алкохолното опиянение с до два пъти. Пушенето предизвиква много усложнения при бременност и преждевременно раждане, а също и намалява възможността за забременяване; При жените пушачки е възможно да настъпи по-рано периодът на менопаузата и т.н.
Въпреки огромното количество натрупана информация за опасностите от тютюнопушенето има научни трудове, които твърдят обратното:
• Язвеният колит се среща при непушачите два пъти по-често, отколкото при пушачите. Никотинът от тютюневия дим има противовъзпалителни свойства.
• Има данни, че никотинът намалява вероятността от заболяване - от Паркинсон и Алцхаймер. Обаче има и научни трудове с диаметрално противоположни заключения.
• Има данни, че пушенето намалява риска от рак на ендометриума (във връзка с
доказаното антиестрогенно действие на никотина), но тези данни са спорни.
Има различни видове пушене, и въпреки че наргилето се счита за по-малко вредно, също нанася вреда върху организма ни.
Борбата с тютюнопушенето
Борбата с тютюнопушенето изисква, преди всичко, систематично масово информиране за заболяванията, до които води пушенето. Голямо постижение е забраната за рекламиране на тютюневи изделия и забраната на пушенето на обществени места.
През ноември 2004 г. Бутан стана първата страна, която забранява продажбата на тютюн и тютюневи изделия, а вносът на тютюневи изделия за лична употреба подлежи на 100% акциз. Британските народните представители гласуваха през февруари 2006 г. пълна забрана на тютюнопушенето в барове и клубове. Законът влезе напълно в сила през средата на 2007. Подобно решение за забрана на пушенето на всички обществени места, включително работни помещения, заведения, ресторанти и клубове, се взема по-рано в Ирландия. Авиокомпаниите забраняват пушенето по време на полет...
Световния ден за отказ от тютюнопушене (World No Tobacco day) се отбелязва на 31 май, с резолюция WHA42.19 (1988) Световната Здравна Организация.
No Smoking Day (Great American SmokeOUT) се отбелязва третия четвъртък на месец ноември. Той е бил установен от American Cancer Society през 1977. Световната здравна организация твърди, че пушенето - е "заразна" болест, предавана чрез реклама и спонсорство. Отново според СЗО са известни над 25 заболявания, които се развиват или влошават под влияние на пушенето (сърдечно-съдови, белодробни заболявания и рак), както и намаляването на продължителността на живота.
Спасете себе си и Вашите близки от живот с цигари и цигарен дим с БРТ - апарат MINI Програма „SMOKE Free”. За повече информация се свържете с нас.
Бъдете Здрави!
******
|